• Sociálny pedagóg

• Sociálny pedagóg je odborný zamestnanec, ktorý je prvou pomocou pre dieťa v škole, keď sa objaví problém. Rieši problémy výchovných ťažkostí, nevhodné správanie v triede, emocionálne a sociálne problémy detí až delikvenciu.

· Jeho úlohou je dlhodobým pôsobením predchádzať vznikom problémov.

· Zaoberá sa problematikou zanedbávania povinnej školskej dochádzky, výchovnými problémami a zneužívaním návykových látok.

· V poradenstve a v reedukačných postupoch rieši problematické správanie žiakov ako je šikanovanie, kriminalita maloletých detí, násilné konanie a pod.

· Zabezpečuje prednáškové a voľnočasové aktivity, preventívne projekty a ich realizáciu prostredníctvom prednášok a besied.

· Konzultuje a intenzívne komunikuje s pedagógmi, žiakmi a ich zákonnými zástupcami pri riešení sociálno – výchovných problémov, najmä záškoláctva, agresie, šikanovania, delikvencie a syndrómu CAN.

· Vytvára tiež možnosť pre žiakov zdôveriť sa a priestor pre sebarealizáciu.

Výsledkom jeho práce je pozitívna sociálna klíma v škole, kde sú zdravé vzťahy, pravidlá, ktoré majú význam a o ktoré sa dá oprieť. Je dôležité, aby škola bola miestom, kde sa budeme cítiť príjemne a bezpečne.

Viac informácií o práci sociálneho pedagóga nájdete na stránke Sociálnej pedagogičky.

Mgr. Jaroslava Chmurovičová

sociálna pedagogička