• „U dieťaťa sa sústreďte na rozvoj toho dobrého, vďaka tomu v ňom pre to zlé nezostane žiadne miesto.“

          M. Montessori

          Sociálny pedagóg

          Sociálny pedagóg sa v škole zameriava predovšetkým na primárnu prevenciu, ktorú realizuje jednorázovo (besedy, prednášky) alebo pomocou krátkodobých a dlhodobých programov upriamených na predchádzanie sociálno – patologických javov. Poskytuje pomoc žiakom z dysfunkčných a znevýhodnených rodín.

          Sprostredkúva prepojenie školy s rodičom a ponúka ďalšie odporúčania pre zákonných zástupcov formou poradenstva (ako ďalej pracovať s dieťaťom) alebo sprostredkovanie odbornej pomoci zariadeniami, zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a rodinu.

          Sociálny pedagóg spolupracuje

          · s triednymi učiteľmi, s asistentmi učiteľa, školskou psychologičkou, výchovnou poradkyňou, koordinátorkou prevencie a s ostatnými pedagogickými a odbornými zamestnancami školy,

          · s odbornými zamestnancami CPPPaP a CŠPP (spolupracujúci psychológ, spolupracujúci špeciálny pedagóg), rodičmi, lekármi či inými administratívnymi silami,

          · mestskou i štátnou políciou, Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, priamo s oddelením sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately,

          · s dieťaťom pracuje na podnet triedneho učiteľa, vychovávateľa, žiakov, zákonných zástupcov alebo si jeho správanie a možné problémy všíma na skupinových sedeniach v triede,

          · sociálny pedagóg plní úlohy v oblasti prevencie a riešenia sociálno-patologických javov u detí, svojimi aktivitami pôsobí na pedagógov, žiakov a ich zákonných zástupcov za účelom vytvorenia pozitívnej sociálnej klímy v škole.

          Sociálny pedagóg pracuje so žiakmi

          Skupinová práca v triede, ktorá je zameraná na vytvorenie lepšej atmosféry v triede, čím sa predchádza konfliktom, agresii, šikanovaniu, a tak napomáha náprave vzťahov medzi deťmi.

          Individuálna s dieťaťom, ktorá prebieha v kabinete sociálneho pedagóga. Jej súčasťou sú rozhovory s dieťaťom, nácviky a osvojenie si nových spôsobov správania, sebareflexia, atď.

          Záleží nám na tom, aby sa žiaci našej školy cítili v školskom prostredí šťastne a bezpečne, plnili si školské povinnosti a svojimi dobrými výsledkami robili radosť nielen nám učiteľom ale predovšetkým svojim blízkym.

           

          Sociálny pedagóg: Mgr. Jaroslava Chmurovičová

          e-mail: Chmurovicova.Jaroslava@sszborov.sk