• PLÁN KOORDINÁTORA PREVENCIE A SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝCH JAVOV

          HLAVNÉ ÚLOHY

          Úlohy vyplývajúce z POP pre školský rok 2022/2023. 

          Úlohy vyplývajúce z plánu práce školy a jeho hlavných úloh. 

          Úlohy vyplývajúce zo Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v SR. 

          Opatrenia vyplývajúce z analýzy koordinátora prevencie z predchádzajúceho školského roka. 

          1. Primárna prevencia 

          V spolupráci s vedením školy iniciovať preventívne aktivity a koordináciu prevencie ako integrálnu súčasť edukačného procesu. 

          Analyzovať a monitorovať situáciu v škole z pohľadu sociálno-patologického správania. 

          Poskytovať preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom. 

          Koordinovať a metodicky usmerňovať preventívnu a informačnú činnosť pedagogických zamestnancov. 

          Ponúkať návrhy na rozvoj záujmovej činnosti a tvorivosti žiakov, podporovať krúžkovú činnosť, ako efektívny nástroj na využívanie voľného času žiakov. 

          Poskytovať informácie žiakom, zákonným zástupcom o činnosti preventívnych, poradenských a iných odborných zariadení a o preventívnych programoch organizovaných školou. 

          V zmysle Deklarácie práv dieťaťa v školách a školských zariadeniach zabezpečovať aktívnu ochranu detí. Monitorovať zmeny v správaní detí a zabezpečiť opatrenia proti šíreniu drog v školskom prostredí. Osobitnú pozornosť venovať realizácii a rešpektovaniu zákona o ochrane nefajčiarov v podmienkach školy a školských zariadení. 

          Spolupracovať s výchovným poradcom v škole, mestskou políciou, regionálnym úradom verejného zdravotníctva, regionálnym kultúrnym centrom a centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. 

           

          1. Sekundárna prevencia  

          Organizovať besedy, prednášky a zážitkové aktivity zamerané na konkrétne témy uvedené v jednotlivých mesiacoch a  na riešenie problémových situácií v skupine žiakov, ako aj u jednotlivcov. 

          September 

          Vypracovanie plánu práce koordinátora prevencie. 

          Evidencia žiakov s problémovým správaním v spolupráci s výchovným poradcom školy. 

          Poskytnutie informácií pre učiteľov o úlohách školského preventívneho programu a ich následným zaradením do edukačného procesu. 

          Vypísanie a zaslanie konkrétnych žiadostí o realizáciu preventívnych programov. 

           

          Október – máj 

          V spolupráci so štátnou políciou, regionálnym úradom verejného zdravotníctva, regionálnym kultúrnym centrom a centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie realizovať špecifické preventívne aktivity zamerané na zvýšenie bezpečnosti v škole, na elimináciu rizikových a nežiaducich javov, ako sú delikvencia, zvýšená a neprimeraná agresivita, šikanovanie, podpora bezpečného používania internetu, prevencia drogových závislostí, obchodovanie s ľuďmi, prevencia sexuálneho vykorisťovania detí a detskej pornografie. 

          Podporovať ponúkané aktivity v oblasti prevencie rizikového správania a podpory zdravého životného štýlu a intervenčných programov centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (prevencia drogových závislostí, prevencia obchodovania s ľuďmi prostredníctvom poradenských a intervenčných aktivít, podpora realizácie súboru pedagogických a psychologických opatrení zameraných na redukciu príčin vyvolávajúcich poruchy psycho-sociálneho vývinu) vyplývajúce z ponukových činnosti tohto zariadenia. 

          Jún 

          Vyhodnotenie činnosti koordinátora prevencie.