• Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc

• Aktivity:

Čitateľská gramotnosť

Dňa 22.10.2008 sa pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc uskutočnilo súťažné popoludnie o knihách pre trojčlenné družstvá z tried 7.A, 8.A a 9.A. Jeho cieľom bolo zvýšenie záujmu žiakov o čítanie, o literatúru rôzneho druhu a navštevovanie knižnice. Súčasťou súťažného popoludnia bolo viacero zadaní:

1. návrh obálky na knihu "Čarovný svet rozprávok"
          2. otázky o školskej knižnici, jej rozdelení, o knihách v školskej knižnici, literárnych žánroch, encyklopédiách, časopisoch
          3. osemsmerovka zameraná na pojmy súvisiace s kníhtlačou, knižnicou a knihou
          4. vyhľadávanie údajov v časopisoch
          5. práca so slovníkmi v časovom limite
          6. tajnička

Aktivity sa zúčastnilo 18 žiakov školy. Toto zaujímavé a poučné popoludnie zorganizovali J. Chabadová a B. Kusendová.

Čitateľská gramotnosť vo vašej knižnici

27.10.2008 bolo pre žiakov 1. stupňa v spolupráci s Okresnou knižnicou D. Gutgesela v Bardejove zorganizované rozprávkové dopoludnie. Viedli ho Ľudmila Jászayová, Danka Millyová a Alžbeta Kutašovičová z okresnej knižnice. Pesničkou žiaci otvorili roprávkovú zlatú bránu, cez  ktorú vošli do sveta rozprávok, básničiek, riekaniek a hadaniek. Čakal ich tam písmenkový strom, hádankové písmeno S a rozprávkový domček.
          Žiaci sa v jednotlivých skupinách najskôr oboznámili s funkciou knižnice, akým spôsobom sú knihy usporiadané v školskej a okresnej knižnici, ako sa správame v knižnici a ako sa staráme o knihy.
          Potom nasledovala hra a zábava. Zaujal ich písmenkový strom. Na základe rozprávky alebo hádanky mali žiaci určiť písmenká a z nich poskladať meno vtáčika, ktorý na tomto strome býva. V rozprávkovom domčeku sa ukrývali rôzne rozprávky, ktoré mali žiaci poznať na základe krátkej ukážky. Precvičovali si pamäť a matematické zručnosti rozprávkou "Domček, domček, kto v tebe býva?".

28.10.2008 prebehla aktivita pre žiakov 2. stupňa. Zvýšenie záujmu žiakov o čítanie, o literatúru, zlepšenie čitateľskej gramotnosti malo za úlohu hudobno - slovné pásmo, ktoré pre žiakov pripravili pracovníci Okresej knižnice D. Gutgesela v Bardejove.

Tejto aktivity v rámci projektu sa celkovo zúčastnilo 374 žiakov školy.

Deň otvorených dverí v školskej knižnici

24.11.2008 prebeho Deň otvorených dverí v školskej knižnici. Žiaci v sprievode svojich vyučujúcich postupne navštívili školskú knižnicu, kde im boli sprostredkované informácie o knižnici podľa ich záujmu. Žiaci sa tiež oboznámili s knižným fondom školskej knižnice.
          Školskú knižnicu navštívilo celkovo 314 žiakov. Prínosom akcie bol zvýšený záujem detí o výpožičky kníh zo školskej knižnice.

Beseda so spisovateľkou Janou Nagajovou

11.12.2008 sa v rámci projektu uskutočnila beseda žiakov s bardejovskou spisovateľkou Janou Nagajovou. Autorka žiakom porozprávala príhody zo svojho života, predstavila im svoju tvorbu a prečítala z nej zaujímavé ukážky.