• O škole

        •  Základná umelecká škola

          Základná umelecká škola v Zborove sa nachádza v priestoroch základnej školy, v centre obce. Na základe Rozhodnutia MŠVVaŠ SR č. 2012-9950/27366:2-10CO/V zo dňa 08. 07. 2015 bola zaradená do siete škôl od 1. septembra 2015, následne bola vyradená zo siete škôl a školských zariadení SR k 2. septembru 2015 Rozhodnutím č. 2015-14289/31394:2-10CO zo dňa 22. 07. 2015 a znovu zaradená do siete škôl a školských zariadení SR Rozhodnutím MŠVVaŠ SR č. 2015- 9951/31397:2-10CO/1 zo dňa 22. júla 2015 ako organizačná zložka Spojenej školy, Školská 478, 086 33 Zborov od 3. septembra 2015. Súčasťou školy sú Školský klub detí, Centrum voľného času, Školská jedáleň nachádzajúce sa na adrese Školská 478, 06 33 a Materská škola. 

          Zriaďovateľom ZUŠ je obec Zborov. Prvé vyučovanie ZUŠ začalo 3. septembra 2015 so štyrmi umeleckými odbormi: hudobným, tanečným, výtvarným a literárno-dramatickým. Reorganizáciu ZUŠ v školskom roku 2016/2017 zabezpečila riaditeľka školy Mgr. Ivica Clementová, a to vytvorením literárno-dramatického odboru a od 1. septembra 2016 škola otvorila svoje brány so štyrmi umeleckými odbormi - hudobný /HO/, výtvarný /VO/, tanečný /TO/, literárno-dramatický /LDO/ a spojená škola sa stala plno organizovanou základnou školou. Je prispôsobená podmienkam školy, v ktorej sú triedy predpisovo prispôsobené individuálnemu a skupinovému vyučovaniu. 

          ZUŠ poskytuje základné umelecké vzdelanie podľa §17 školského zákona o výchove a vzdelávaní. Vzdelávanie v ZUŠ je umožnené deťom predškolského veku, žiakom základných škôl, stredných škôl i dospelým, ktoré prejavujú sami záujem, alebo ich rodičia majú záujem o umelecké vzdelanie svojich detí. ZUŠ vyhľadáva, stará sa a rozvíja talenty, poskytuje im prípravu na ďalšie profesijné umelecké vzdelanie na stredných školách, konzervatóriách a vysokých umeleckých školách. 

          ZUŠ má svoje špecifické vzdelávacie a kultúrno-výchovné ciele. Učí mladého človeka ako využiť svoj voľný čas, vedie ho k vytrvalosti, zmyslu pre povinnosť, pestovaniu citových a morálno-vôľových vlastností. Vychováva mladé talenty, ktoré svoj talent dokážu prejaviť pred verejnosťou v čo najširšej snahe, a touto činnosťou ZUŠ zabraňuje šíreniu negatívnych javov, akými sú napr. drogy, bezcieľne využitie voľného času v zlej spoločnosti a podobne. 

          Pedagóg v ZUŠ dosahuje kvalitné výsledky predovšetkým udržaním medziľudských a pracovných vzťahov, úprimnosťou, empatickým prístupom k riešeniu nedostatkov, rešpektom, úctou a je otvorený dialógom k ich pracovným výsledkom. Zamestnanci našej školy dostávajú priestor na spoluprácu pri riešení, analýze a možnosť spolurozhodovať pri ďalšom napredovaní školy. Dobrá pracovná klíma je najdôležitejším oporným stĺpom dobre fungujúcej školy. 

          Personálne zabezpečenie v ZUŠ. Učitelia základných umeleckých škôl sú vo väčšine absolventi konzervatórií, stredných odborných umelecky zameraných a vysokých škôl pedagogických. Tieto edukačné inštitúcie si kladú za cieľ pripraviť svojich absolventov na plné uplatnenie sa v umeleckej oblasti ako výkonní umelci - interpreti alebo ako pedagógovia. V ZUŠ Zborove v školskom roku 2022/2023 vyučuje jedenásť pedagógov:  

          Štatutárny orgán 

          riaditeľka SŠ   

          PaedDr. Gabriela Hurajová 

            

          zástupca riaditeľky pre ZUŠ 

          Mgr. Martin Grega   

            

          pedagogickí zamestnanci HO 

          Mgr. Nadežda Sičáková, PhD.

          Dávid Kanaloš, DiS.art.  

          Filip Kanaloš 

          Andrej Bicák 

          Jaroslav Janek 

          Martina Sopčáková 

          Mgr. Juliana Vašičkaninová 

            

          pedagogickí zamestnanci VO 

          Mgr. Pavol Bujdoš 

          Mgr. Martin Grega 

            

          pedagogický zamestnanec TO 

          Jana Haňáková, DiS. art. 

          Ivana Kaňuková, DiS. art.


          Pedagogický zamestnanec 

          LDO 

          Mgr. Juliana Vašičkaninová 

          Odbory v ZUŠ  

          HO      hudobný   odbor 

          Hra na klavíri, Hra na keyboarde,  Hra na akordeóne, Hra na gitare, Hra na bicie, Hra  na flaute,  Hra na husle, Spev, Hudobná náuka, Obligátny nástroj    

            

          VO        výtvarný odbor 

          Výtvarná tvorba 

            

          TO        tanečný odbor 

          Hudobno-pohybová výchova, Tanec   


          LDO     literárno-dramatický odbor 

          Dramatická výchova 

                                            

          Spolupráca školy s RZ: súčasné rodičovské združenie (ďalej RZ) pri Spojenej škole v Zborove je dobrovoľné združenie a pracuje ako právnická osoba. Činnosť rodičovského združenia sa riadi schválenými stanovami, odporúčaniami Slovenskej rady rodičovských združení. Spolu s vedením školy sa podieľa pri riešení problémov výchovy a vzdelávania žiakov, pri zabezpečovaní kultúrnych podujatí a pri usmerňovaní vzťahu rodičov ku škole a naopak. V rámci svojich možností poskytuje škole materiálnu, organizačnú a personálnu pomoc pri práci so žiakmi. Je však i organizáciou, ktorá musí mať aj svoje vlastné „hospodárstvo“. Nemôže totiž v súčasných podmienkach uskutočňovať svoje aktivity bez finančných prostriedkov. Tie získava z príspevkov rodičov, ako aj darov od sponzorov. Snaží sa tým o vytvorenie ekonomického základu pre vykonávanie všetkých činností RZ. V ZUŠ je rodič súčasťou školy, lebo na akciách ako sú koncerty, výstavy výtvarných prác sú rodičia prítomní. Preto je potrebná veľmi dobrá spolupráca RZ, vedenia školy, ale i celého pedagogického zboru. To je predpokladom dobrých výsledkov školy, ktoré sa zákonite odrazia pozitívne vo výchove detí. 

          Spolupráca školy s RŠ: Rada školy (ďalej len RŠ) je iniciatívnym a poradným orgánom. Z legislatívneho hľadiska sa stáva veľmi dôležitým orgánom v spolupráci s vedením školy, ktorá sa vyjadruje ku koncepčným zámerom rozvoja školy, k výsledku hospodárenia školy, k plánu práce, atď.. Na zasadnutiach RŠ sú členovia podrobne oboznamovaní s aktuálnou situáciou v škole, na základe ktorých je vyhotovená zápisnica. Pedagogický zbor je dôležitou súčasťou školy, ktorý úzko spolupracuje s rodičmi žiakov. Rodičia prostredníctvom pedagogických zamestnancov získavajú informácie o aktuálnej situácií v školstve, v škole, o výchovno-vzdelávacích výsledkoch, aktivitách a v neposlednom rade úspechov žiakov. Majú možnosť sa zúčastniť triednych koncertov, kultúrnych podujatí,  zúčastňovať sa na vyučovacích hodinách svojich detí atď. 

          Spolupráca školy s PK: dominantou skutočnosťou vo vzťahu k legislatíve, zriaďovateľovi, rodičom, žiakom a zamestnancom je ustanovenie o zodpovednosti riaditeľa za pedagogickú a odbornú úroveň školy, výsledky práce a hospodárenie školy. Pre naplnenie týchto kritérií je  nevyhnutné  pokračovať vo  vzdelávaní pedagogických   zamestnancov (formou doplnkového štúdia, samoštúdiom, návštevou profesionálnych umeleckých či hudobných alebo divadelných telies, výstav, naberaním skúseností na súťažiach, hľadaním zdrojov odborného rastu na festivaloch, prehliadkach, seminárov a následne prenášanie informácii do jednotlivých predmetových komisií). Dôležité miesto v tomto systéme zohrávajú predmetové komisie (ďalej len PK) v jednotlivých umeleckých odboroch ZUŠ, ktoré majú  tiež istú mieru zodpovednosti za výchovno-vzdelávacie výsledky školy, prípadne jej zapojenie do spoločenského a kultúrneho života obce Zborov. V spolupráci s členmi PK bude nutné skvalitniť činnosť odborov, lebo svojou kvalitnou prácou zodpovedajú za odborný rast žiakov, rozvoj ich talentu, zapojenie do školskej i mimoškolskej práce, osobnostný rast, ktorú ako odborníci na príslušný predmet povedú prostredníctvom kvalitne vypracovaných plánov práce PK. 

          Spolupráca školy s PZ: dôležitou oblasťou, ktorú je potrebné rozvíjať, je spolupráca vedenia školy a pedagogického zboru. Je veľmi potrebné rešpektovať nariadenia vedúceho zamestnanca. Odvedená prácu v podobe neustáleho napredovania umeleckých schopností žiaka, okrem iného vhodne prezentovaného na verejnosti, súťažiach atď. je rozhodujúcim motívom pre ďalších záujemcov o štúdium na tejto škole v jednom z umeleckých odborov, ktoré im ZUŠ poskytne. Len záujem žiakov a štúdium na našej škole, „spokojní“ žiaci a rodičia sú zárukou dostatku finančných prostriedkov a  opodstatnenosti existencie a rozvíjania školy.